Neden Petek Temizliği Yapılmalı?

 

Günümüzde en çok iklim değişiklikleriyle birlikte kış aylarında hava şartları çok soğuk geçmektedir. Isınma sistemi olarakta hemen hemen her yerde kalorifer ve kombi kullanımı mevcuttur. Isınma sistemlerini kolaylaştıran ve ısının dağıtım merkezi olan kombiler vazgeçilmezdir. Isınma verimini arttırmak ve ısı seviyesini yükseğe ulaştırmak için peteklerin temiz ve suyun saf olması germektedir. Isınma verimini düşüren tortu, çamur tesisatın içerisindeki diğer maddeler ısı seviyesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenledir ki petek temizleme oldukça önemli olmaktadır. Özellikle radyatörlerin alt kısmına çöken ve suyun hareket etmesini engelleyen maddeler kombiyi zorlayarak doğalgaz enerjisinin fazla tüketilmesine neden olmaktadır.

 

Gerek tesisat suyumuzun kireçli olması gerekse daha önce de bahsettiğimiz gibi koruyucu kimyasalların zaman içerisinde tortular oluşturması tıkanmanın sebepleridir.

 

 

 

 

Petek Temizliği Neden Yapılmalı?

Peki, bu bahsettiğimiz petek temizleme işlemi tam olarak neden yapılmalıdır ve faydaları nelerdir? Şimdi sizlere petek temizliği neden yapılmalı konusunda maddelerle açıklamalar yapacağız.

 

Petek temizleme işlemi yapılırken en etkili yöntem makineli ve kimyasallı bir şekilde yapılandır. Tesisata makine bağlantısı yapılarak  radyatörün sökülmesine ihtiyaç duyulmadan bu yöntem ile etraf kirletilmeden işlem tamamlanır. Kombi filtre temizliği ise tesisat borusu üzerinde bulunan kombinin altında, genellikle en sağda bulunur. Filtre boru üzerinde tortu v.b. maddeleri tutarak tesisata gitmesini engeller. Bu nedenle filtre oldukça önemlidir Filtreyi iki ayda bir temizleyerek radyatörlerde zamanla oluşan tortuları dışarı çıkartabiliriz. Kombi baca temizliği ise kombi bakımına dahil olmaktadır. Kombinin üst kısmında bulunan baca kombiden sökülerek içerisine hava tutulur. Daha sonra baca temizliği tamamlanır. Baca aynı şekilde kombiye montaj edilir.

 

Yani ısınma problemlerinde peteğinizin üst bölgesi ısınıyor fakat alt bölgeleri ısınmıyorsa petek temizliğine ihtiyaç duyulduğu gözlenmektedir.

Isınma sıklığına göre değişiklik gösterebileceği gibi, daha öncelerinden yola çıkarak eğer faturalarınızda daha yüksek miktarlar gelmekteyse petek temizliği konusunda profesyonel bir destek almanız gerekebilir.

  • Peteğin vanasından su kaçırdığını ve bu sızan suyun paslı olduğunu görüyorsanız,
  • Eşit şartlarda olmanıza rağmen diğer tanıdıklarınızdan daha fazla fatura ödemekteyseniz,
  • Peteklerde kısmı ya da geç ısınma problemleriniz varsa,
  • Kombiden her hangi bir beklenmeyen ses geliyor ve arıza veriyorsa,
  • Kombi bakımlarını yaptırmanıza rağmen halen ısınmakta verim alamıyorsanız,

 

PETEK TEMİZLEME işlemlerine ihtiyacınız var demektir.